kombi tamiri

 Kombi Hesabı Nasıl Yapılır?

Evimizde kullandığımız cihazlardan kışın en ihtiyacımız olan ve belki de en çok kullandığımız kombilerimizdir. Kışın dondurucu soğuklarından kombiler olmadan kurtulmak artık oldukça zor görünmektedir. Bu derece önemli olduğu için de iyi ve doğru bir kombi seçimi oldukça önem kazanmaktadır. Satın alınacak olan kombinin seçiminde, evin bulunduğu cephe, yalıtım yapılıp yapılmadığı, kaç metrekare olduğu gibi bilgilerin kullanılması ve buna göre kombi seçimi yapılması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki radyatör seçimi de en az kombi seçimi kadar önemlidir. Tüm bu bilgiler ışığında, evimiz için doğru kombiyi seçmek için ise doğru bir kombi hesabı gerekmektedir.

                                        

Kombi Hesabı Nedir, Nasıl Yapılır?

Kombi hesaplaması, evin metrekare değerine ve toplam radyatör uzunluğuna uygun, yeterli kalori üreten kombinin seçilmesidir. Her kombi her evde aynı performansı göstermemektedir. Yapılacak kalori değeri seçiminin doğru yapılabilmesi için dikkat edilmesi gereken değerler şu şekildedir:

                                                         

 

                Radyatör uzunluğu         Kombi kapasitesi

                5 – 9 metre arası              20.000 kcal/saat

                9 – 13 metre arası           26.000 kcal/saat

                13 metre ve üzeri            30.000 kcal/saat

 

                Daire alanı (m2)                               Kombi kapasitesi

                160 m2 ‘ye kadar              20.000 kcal/saat

                200 m2 ‘ye kadar              26.000 kcal/saat

                200 m2 ve üzeri                30.000 kcal/saat

Ev için kombi satın almadan önce dikkat edilmesi gereken değerler bu şekildedir. Bu hesaplama ile alınan kombilerden tam performans almak neredeyse mümkün değildir.

Hangi Kombi Daha İyidir?

Aslına bakarsanız hangi kombi iyidir sorusu çok da iyi bir soru değildir. Çünkü her kombinin performansı farklı ve her evin ihtiyacı olan kombi farklıdır. Bir ev için en iyi kombi yukarıda belirttiğimiz tablodaki değerlere göre seçilmelidir. Çevremizde birçok firma sizler için bu değerleri ölçüp, hesaplayıp en doğru kombi seçiminde sizlere yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda işinde ve alanında uzman çalışan kadrosuyla düzenli kombi bakımlarınızda ve olası arıza durumlarınızda adrese gelerek gerekli olan işlemleri en hızlı, en doğru ve en kaliteli şekilde tamamlamaktadırlar. Unutulmamalıdır ki yaz aylarında sıcak su almak dışında kullanılmayan kombilerin kışa girerken mutlaka düzenli olarak bakımını yaptırmak gerekmektedir.