kombi tamiri

Kalorifer Peteği Temizleme İlacı

Kalorifer peteği arızası hemen her evde oluşan bir durumdur. Bu arızaların da büyük çoğunluğunun sebebi peteğin içinin tıkanmasıdır. Bu tıkanmayı açmak için birçok yol mevcut olsa da, en randımanlı olanı ilaçlama yöntemidir. Ancak bunun için kesinlikle profesyonel yardım almak gerekir. Aksi takdirde peteklerin arızayı nüksetme ihtimali oldukça yüksektir.

Kullanılan İlacın Türü Nedir? Ne İşe Yarar?

Peteklerin temizlenmesi için kullanılan kimyasalın ana maddesi asittir. Bilindiği üzere asitin eritici etkisi vardır. Peteklerin arasına verilen asit; çamurlaşmış, kireçlenmiş kalıntıları eriterek hava aldırmasını sağlar. Bu yöntem, peteklerden ziyade  petek boruları ağzında biriken pis suyun da dışarı çıkmasında önemli rol üstlenir.

İlacın Peteklere Herhangi Bir Zararı Var Mıdır?

İlacın ana maddesi asit olduğundan çok fazla petek içerisinde bekletilirse elbette zararı vardır. Uzmanlar,  peteklerin temizlendiğinden emin olduktan sonra peteğin içine nötrleştirici ilave ederek asit etkisinin ortadan kalkmasını ve böylece peteğin hava almamasını amaçlar. Eğer asit o bölgede uzun süre kalırsa, petek boru bağlantısındaki lastiği de eriteceği için arıza tekrarlanır.

Bakımları Uzmanlara Yaptırmak Şart Mıdır?

Petek arızasından muzdarip pek çok kişi, uzman ekipleri arayarak “peteklerin temizliği nasıl yapılır” diye sorar. Ancak bu iş ekip, teçhizat ve uzmanlık isteyen bir iş olduğundan, kullanıcının kafasına göre temizlik işine girişmesi daha büyük tehlikelere yol açabilir. Kalorifer peteği borusu su kaçırabilir, petek girişi delinebilir, boruyu tıkayan pislikler daha derinlere inebilir. Böyle şeylerin başa gelmemesi için kesinlikle profesyonel yardım alınmalıdır.

Bir Daire İçin Ne Kadar İlaç Kullanılmalıdır?

Bir dairedeki her petek ortalama 7,5-8 litre su almaktadır. Örneğin, 10 petek bulunun bir dairenin peteklerinde toplam 75-80 litre su vardır. Bu suların çıkarılıp aynı miktarda kimyasal suyla yer değiştirme işlemi yapılır. 75-80 litre su için 1 litre kimyasal yeterlidir. Peteklerin temizliği açısından son derece önemli olan ilaçlama yöntemi yaygınlaşmaktadır. Bu işle uğraşan bazı tesisatçılar her ne kadar eski yöntemleri demekte ısrar etse de, bilimsel olarak en doğru yöntem ilaçlama yöntemidir.