kombi tamiri

Kombi ve doğalgaz güvenliği için doğalgaz tesisatınızın ve kombinizin her kış öncesi bakımın yapılması güvenliğiniz için bir gereklilik. Fakat ısıtma sisteminize yaptırmanız gereken bakımlar bununla sınırlı değil. En az iki senede bir olmak kaydıyla kalorifer peteği temizliği yaptırmak, kombinizden maksimum performans almak için atlanmaması gereken bir husus. Kombi yardımıyla kalorifer peteklerine basılan su doğalgaz tesisat borularından geçerek peteklere ulaşmaktadır. Bu esnada hem sudaki kireç hem de borular ve kombi içinde biriken is peteklere dolar. Zamanla peteklerde biriken is çamur halini alarak, dibe çöker ve tortu oluşturur. Bu tortunun petekler içinde oturduğu bölüme su ulaşamaz ve bu kısımlar soğuk kalırlar. Ciddi bir ısı ve yakıt sarfiyatına sebep olan bu durumun önüne ancak petekler temizlenerek geçilebilir.

Peteklerin temizliği nasıl yapılır?” sorusuna verilen birçok yanlış yanıt bulunuyor. Bu yanlışların başında peteğin havasını almak geliyor. Anlık bir çözüm olan peteğin havasını almak, kesinlikle peteğin temizlenmesini sağlamayacaktır. Hava boşaldıktan sonra, sıcak su tortunun olduğu bölgeleri bir miktar ısıtacak da olsa, bu yakıt sarfiyatının önüne geçmeyecektir çünkü petekler maksimum performanslarının altında çalışmaya devam edeceklerdir. Yapılan bir diğer yanlış ise eksik petek temizliği. Peteklerin içine kimyasal basıp sonra kapatmak tabii ki tamamen işlevsiz bir uygulama değildir fakat yetersizdir. Peteğe basılan kimyasal, peteğin içinde birikmiş olan tortuyu bütünüyle çözemeyecektir. Doğru uygulama, peteklere kimyasal basıldıktan sonra petek temizleme makinası vasıtasıyla, peteğin içindeki suyun kir, çamur ve tortu yerinden tamamen sökülene kadar çalkalanmasıdır. Akabinde bu çamurdan tortu peteğin içinden tamamen tahliye edilmelidir. Ardından kombi çalıştırdığında temiz peteklerin ısı performansının istenilen seviyeye geldiği görülecektir.

Petek temizleme İstanbul Anadolu Yakası, Ataşehir Atatürk Mahallesinin bütününde firmamız tarafından verilen bir hizmettir. Uzman kadrosu ve son teknoloji ekipmanlarıyla, sergilediği profesyonel yaklaşımla hızlı ve güvenilir petek temizliği yapan firmamız, ısıtma sisteminizin kışa hazırlanmasında müşteri memnuniyeti odaklı kusursuz bir hizmet sunmaktadır. Petekleriniz bugüne kadar hiç temizlenmemiş dahi olsa, yalnızca birkaç saat içinde adeta ilk günkü haline getirilmektedir.