Sonbaharın iyice kendini hissettirmeye başladığı ve havaların her geçen gün daha da soğuduğu bu günler, soğuk geçecek bir kışın habercisi.  Hepimiz yaşam alanlarımızda yaz boyu çalışmayan kombilerimizi yeniden çalıştırmaya başlayacağız. Doğalgazın ne kadar etkili bir enerji biçimi olduğu aşikâr fakat etkili olduğu kadar da maliyetli bir ısınma yolu. Bunun üzerine bir de ısıtma sistemimizdeki sorular yüzünden artan yakıt sarfiyatı eklenince, daha çok para harcayıp, daha az ısınmak gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkıyor. Bu gibi durumlarda ilk önce suçu kombimizde arıyoruz.

Ancak aslında kombiler sandığımız kadar kolay arızalanan aygıtlar değil ve ısınma sorunlarının pek azı kombi arızası kaynaklı. Eğer ısınma sorunları yaşıyorsak ve kombimiz arızalı değilse ilk bakmamız gereken petek performansı olmalıdır. Kombi, suyu ısıtarak sıcak suyun peteklere aktarılması, peteklerden de eve yayılması mantığına dayandığından, kalorifer peteği bakımı çok önemli.

Her kış öncesi kombimizi ve kombi bacamızı kontrol ettirdiğimiz gibi aynı zamanda kalorifer peteklerimizi de uzman firmalara kontrol ettirmeliyiz. Her iki senede bir mutlaka kalorifer peteği temizliği yaptırmalıyız. Hele ki kalorifer peteklerimizi bugüne dek hiç temizletmediysek, soğuklar iyiden iyiye başlamadan mutlaka peteklerimizi elden geçirtmeliyiz. Kalorifer peteklerinin için su tesisatının taşıdığı birçok yabancı madde, kir ve pislik bulunur. Bunu peteklerinizin havasını alırken, vanadan akan katran rengi sudan kolayca anlayabilirsiniz. Peteğin içindeki tüm su bu renktir. Bu suyun içindeki pislik zamanla dibe çöker ve balçık şeklini alarak peteklerinizin dibine sıvanır. Yazın gelmesiyle peteklerin içinde soğuyan su, bu balçığı katılaştırarak kütle haline getirir. İşte bu aşamadan sonra peteklerinizin performansı yarı yarıya düşer.

Petek temizleme İstanbul Kadıköy ilçesi, Yeni Sahra Mahallesi petek temizliği firmamız tarafından uzman ekiplerle ve uygun teçhizatla verilen bir hizmettir. Müşteri memnuniyetini ön planda tuttuğumuz hizmetlerimizden Yeni Sahra Mahallesi çapında faydalanabilirsiniz. Her ne kadar birçok verimsiz yöntem uygulanıyor olsa da, “peteklerin temizliği nasıl yapılır?” sorusunun tek bir doğru cevabı vardır. Önce peteklerin suyu boşaltılır, ardından kimyasal basılır ve makinalı çalkalama yöntemiyle çamur tahliye edilir. Bunun haricindeki yöntemler, geçici ve sorunu kökten çözmeyen yanlış uygulamalardır.