Son yıllarda kombi kullanıcılarının dile getirdikleri ortak bir problemleri var; kalorifer peteklerinin bir bölümünün ısınmaması. Kombilerinin veya kalorifer peteklerinin bozulduğunu düşünen kullanıcılar genellikle bu sorunun çözümünü yanlış yerde arıyorlar. Aslında hiçbir problemi olmayan kombinize baktırmak için ödediğiniz yüksek servis ücretleri, bir sorun olduğunu düşünerek yenilediğiniz kalorifer petekleri aslında elinizle sokağa attığınız boşa harcanmış paralar. Zira yenilediğiniz kalorifer peteğinizle de 2 yıla kalmadan aynı sorunu yaşamaya başlayacaksınız çünkü sorun peteğinizde değil, içinde biriken tortuda. Şebeke suyunu kullanan kombi sisteminin kalorifer peteğine bastığı suyun içinde bulunan kireç ve diğer partiküller, petek içinde zamanla çamurlaşarak balçık halini alır ve kalorifer peteğinin dibine çöker. Sistemi çalıştırdığınızda kombinin peteğe bastığı su, bu tortulu alana nüfuz edemediğinden, bu bölgeler soğuk kalır. Yani kombiniz doğalgazı yakarak suyu ısıtıp peteklere iletir fakat petekler bu ısıyı yaşam alanına yayamaz. Diğer bir deyişle ciddi anlamda bir ısı ve para kaybı yaşarsınız. Bunun önüne geçmek için ise, çok pratik ve uygun maliyetli bir çözüm var; kalorifer peteği temizliği.

Kalorifer petekleri iki yılda bir olmak üzere mutlaka temizlenmelidir. Daha önce hiç temizliği yapılmamış kalorifer peteklerine bir kez daha çalıştırılmaksızın acilen müdahale edilmelidir. Eğer içinde tortu bulunan bir petek daha önce hiç temizlenmediyse, bu şekilde çalıştırılması kombinize de ciddi zararlar verebilir. Bu zararlar kombinizin tamamen bozulmasına dek varabilir. Petek temizleme İstanbul ilinin Kadıköy ilçesine bağlı Suadiye mahallesi petek temizliği firmamız tarafından hızlı ve profesyonelce sağlanan bir hizmettir. Tek bir telefonla, bugüne kadar hiç temizlenmemiş bile olsa peteklerinizi birkaç saat içinde kışa hazır hale getirebilirsiniz.

Petek temizliğinin önemine değindiğimize göre artık “peteklerin temizliği nasıl yapılır?” sorusuna odaklanabiliriz. Kalorifer peteklerinin içinde bulunan tortunun mutlaka peteğin içinden tahliye edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle peteklerin içine kimyasal solüsyon karışımlı bir su basılır. Bu su petek temizleme makinası yardımıyla peteğin içinde tazyik yardımıyla çalkalanarak, tortunun bulunduğu yerden kalkarak, tahliye olması sağlanır. İçindeki tüm kirden ve tortudan arındırılmış olan petek, kombi sistemi çalıştırıldığında maksimum ısı performansı sağlayacaktır.