Soğuk havaların olmazsa olmazı sıcak mekanlarda bulunup ısınmaktır. Isınmak herkes için önemli bir gerekliliktir. Eğer ısınmaya çalışırken kalorifer peteklerinizde sorun oluşuyor tam anlamıyla ısıtmıyorsa bir kontrolden geçirilmesi gerekebilir. Kombi ayarlarınızı kontrol edip sorunları anlamaya çalışın. Yine de düzelmiyorsa sorun peteklerde olabilir. Uzun zaman boyunca içinde biriken kirli sular petekleri zedeler ve iyi çalışmasını engeller. Kirli sulardan etkilenen petekler ısıyı dışarıya tam anlamıyla veremez. Bu gibi durumlarda peteklerin temizlenmesi gerekecektir. Peteklerin temizlenmesi oldukça faydalı bir durumdur. Uzun zamandır temizletmediyseniz temizletmeniz gerekecektir.

                                  

Peteklerin de bakıma ihtiyacı vardır.Özellikle peteklerin alt kısımları kirden dolayı soğuktur. Kalorifer peteklerinizin sorunsuz çalışması ve ısıtması için gerekli önlemleri almalısınız. Temizlik işlemleri herhangi bir sorun oluşturmadan ve radyatörler sökülmeden halledilir. Böylece paslanma durumları en aza indirilir.

                              

Peteklerin temizliği konusunda uzman ve bu işi yapan kişilerden yardım istemelisiniz. Petekleri kirli sudan arındırmak, temizlemek için belirli tesisat işlemi yöntemleri vardır. Kullanılan makine yardımıyla peteklerinizden kirli sular çekiliyor. Peteklerin temizliği nasıl yapılır diye sorabilirsiniz. Gerekli makine, ilaç yardımıyla bunu çözüme kavuşturmak mümkün. Kalorifer peteğinin iç temizliğini evde bazı yöntemlerle sizde yapabilirsiniz. Ancak bunun için gerekli malzemelere ihtiyacınız olacak hortum, havlupan, petek temizleme makinesi gibi. Su tesisatında da işlemi dikkatlice yapmak gerek. Kalorifer hattı üzerindeki boruların yapılandırılma şekilleri de oldukça önemlidir. Bunun için ben uğraşamam diyorsanız peteklerinizin temizliği için bu işi yapanlara başvurun. Uzmanlarımız sizi hiç uğraştırmadan başarıyla bu işi halleder. Eğer petek temizliği faydalı mı diye soruyorsanız mutlaka faydalı olduğunu ve yapılması gerektiğini bilmelisiniz. Çünkü hem tamamen ısınmanız kolaylaşır hem de boş yere yakıt parası vermemiş olursunuz. Peteklerdeki temizlik tüm tıkanmaları önler. Eğer temizleme işlemi çok vakit alır mı diye düşünüyorsanız bundan korkmayın çünkü yaklaşık 1 ile 2 saat civarında işlemin tamamlanması mümkün. Temizleme yönteminde etraf kirlenir mi diye düşünürseniz de tamamen temiz bir şekilde hallediliyor. Eğer sizde peteklerinizin temizlenme zamanının geldiğini düşünüyorsanız kış aylarına girmeden ve daha fazla vakit kaybetmeden başvurmalı ve teknik destek almalısınız.