Petek temizliği nasıl yapılır ise verimli ve etkin olur? Bu soru için öncelikle petek temizliği için gerekli şartların sağlanması gerekir. Peteğiniz geç ısınıyorsa, yeterli ısıtmıyorsa mutlaka peteklerinizin kirlenmeden dolayı sorunlar oluşmuştur. Bu nedenle peteklerin temizliği son derece önemlidir. Peteklerin temizlenmesi hem ısınma sorununu ortadan kaldırır hem de yakıt tasarrufu yapmanıza imkan verir. Genelde ısınma sorunlarının kombiden kaynaklandığı düşünülse de asıl sorunun peteklerin yeterli şekilde veya zamanında temizlenmemesinde kaynaklandığı ortaya çıkacaktır. Isınma problemlerini yalamamak adına en fazla 2 yılda bir peteklerin temizlenmesi gerekir.

Peteklerin temizliği uzman ve deneyimli kişiler tarafından yapılmalıdır. Bu peteklerin temizlenmesi için gerekli en önemli ve birinci noktadır. İkinci olarak kirlilik oranının ve kirlenen noktaların tam olarak tespit edilmesi gerekir. Buna göre kimyasalların kullanımı ve dozları da doğru tespit edilmelidir. Üçüncü ve sonuncu olarak da yapılan temizlemenin ardından su akışının normal ve etkin düzeyde sağlanması gerekir. Temizleme yapıldıktan sonra yapılan testler 2 -3 kere deneme yöntemi ile olmalıdır. Bu sayede temizleme uygulamasının etkin şekilde neticelendirilmesi sağlanır. Petek temizliği nasıl yapılır sorusunun kısaca yanıtı budur.

Kalorifer ve radyatörlerin geç ısınması ve odayı yeterli şekilde ısıtmaması sebebiyle peteklerin havası alınır. Halk arasında bu çözüm olarak görülse de bu ne doğru bir tespit ne de doğru bir uygulamadır. Peteklerin temizliği işlemi ile kaloriferdeki su akışının hızlı ve etkin olması sağlanmalıdır. Borularda oluşan tortu ve kireç oluşumu yeterli şekilde ısınmama ihtimalini doğuracaktır. Bu nedenle peteklerin temizlenmesi 2 yılda bir mutlaka yenilenmelidir. Aksi halde fazla enerji tüketimi yapılır. Temizlenme sonrasında ise yüzde 40’lar civarında yakıt tasarrufu sağlandığı ortaya konmuştur. Petek temizliği nasıl yapılır derseniz, işin uzmanı ve deneyimli personele sahip firmanın, doğru tespit ve doğru uygulama ile çözüme ulaşması, ulaştığı çözümü test ederek kalıcı ısınma düzeyinin yakalanmasını garanti etmesi gerekir. İşte temelde çok basit gibi görünse de peteklerin doğru ve kalıcı şekilde temizlenmesi son derece önemli ve zaruri bir ihtiyaç, bir uygulamadır.