Çok eskiden mangalda ısınanlar vardı, daha eskiye gidersek ateş yakıp yalım yalım göğe yükselen alevlerin başında birikenleri hayal edebiliriz. Soba hâlâ kullanılıyor. Gelgelelim uykuya varınca hepsi de söneceklerinden yeni yöntemler arandı, bulundu. Yöntemler geliştirildi. Bu geliştirilen yöntemler arasında en yaygın olarak kullanılan şüphesiz kombiler oldu. Kombiler temiz enerjiyi ve ucuz ısınmayı beraberinde getirdi. Hatırlatmakta fayda var; periyodik bakım muhakkak takip edilmesi gerekiyor. Periyodik kombi bakımı atlanmaması için takvimlerimize not alabiliriz mesela. Böylece kombi temizleme ve daha bir dizi işlem yapılarak ortaya çıkması muhtemel sorunları kapıya gelmeden savabiliriz.

Balkonlarda veya servisimizin uygun göreceği yerlere kombilerimizi yerleştirdik, bacalar taktılar, güvenlik şalteriyle bizi korumaya da aldılar. Hepsi bundan mı ibaret? Sizlerin de bildiği gibi elbette değil. Şunu belirtmeliyim ki kombisini aldıktan sonra üç yıl boyunca periyodik bakım yaptırmayan insanlar var. Ama bu davranış ne kadar sağlıklı? Üç yıl periyodik kombi bakımı, kombi temizleme gibi işlemleri yaptırmayanlar, çıkan arıza sonucu en az on yılda yapacağı ödemeyi bozulan parçanın değişmesi için ödüyorlar. Yani bakım için para ödemeye üşenenler veya bakımın gerekliliği konusunda ikna olmamış bir güruh, ellerini ceplerine atmıyorlar; ama arıza verdiğinde mecbur kalıyorlar ve bu onların canlarının fena halde yanmasına sebep oluyor.

Periyodik bakım bizi büyük arızalardan koruyor, paramızın cebimizde kalmasını sağlıyor. Kombi temizleme için servis çağırmak yerine eline süpürge makinesi alıp kombinin üzerine tutanlar var gerçekten. Ama iyi ki periyodik kombi bakımı yapacağım diye cihazın içini açmıyorlar. Herkesin uzmanlaştığı bir alan var. Terziye dikiş öğretilmez, boyacı da badana. Kombi servisi de konusunda belgeli, tasdikli bir uzmandır. Servis kendi içinde bir düzenle bir uzman topluluğu barındırır. Çekirdekten yetme bu insanlar yılların birikimini taşırlar.

Suyumuzun sorunsuz şekilde ister ılık ister sıcak akması, soğuk günlerde dişlerimizi takırdatmamak için, dışarıda yağan tatlı kara dalıp tatlı hayallere kapılabilmemiz için kombi servisini aramaya korkmayalım. Onlar, kötü günlerin ve buzlu havaların habercilerini kovan ustalardır. Kombimizin ömrünü artırmanın en iyi yolu periyodik bakımlardır.