Evinizde kalorifer peteği temizliği zamanının geldiğini anlamanın çok kolay bir yolu var. Eğer peteklerinize dokunduğunuzda üst kısmı sıcakken, alt kısmı soğuksa, kombinin ayarını ne kadar yükseltirseniz yükseltin, eviniz eskiden olduğu gibi ısınmıyorsa, doğalgaz faturanızda gözle görülür artışlar varsa, kalorifer peteklerinizin temizlenme zamanı gelmiş demektir.

“Peteklerin temizliği nasıl yapılır?” sorusundan önce “peteklerin temizliği neden yapılmalıdır?” sorusuna cevap vermek çok daha aydınlatıcı olacaktır. Çoğu kullanıcı yukarıda saydığımız durumlarla karşılaştığında, kalorifer peteğinin kenarında bulunan küçük tahliye vanasından bir miktar su tahliye ederek, diğer bir deyişle peteğin havasını alarak bu sorunu çözdüğünü ve petek temizliğinin boşa masraf olduğunu düşünür. Oysa gerçek bundan çok farklıdır. Peteğin havasını almak doğru bir uygulamadır fakat eksiktir. Eğer peteğinizin içinde pislik biriktiyse ki; eğer peteğiniz kısmen soğuksa bu dibinde pislik birikerek, pisliğin çamur halini aldığı anlamına gelir, peteğinizin havasını almak sizi yakıt sarfiyatından kurtarmayacaktır. Çünkü içinde çamur birikmiş bir kalorifer peteği hiçbir zaman yeterli ısı performansını sağlayamayacaktır. Petek ısınmadıkça kombiniz daha çok doğalgaz sarf edecek ve petek temizliğinden tasarruf ettiğinizi düşündüğünüz maliyet katlanmış şekilde doğalgaz faturanıza yansıyacaktır. Karşılaşabileceğiniz sorunlar bununla da sınırlı değildir. Peteklerin içindeki pis su, tesisatta sirküle olup, kombiye dönerken kombi filtresinin de tıkanmasına neden olacaktır. Bu kombinizin arıza verip durmasına ve filtre değişene kadar çalışmamasına neden olacaktır. Kış ortasında buz gibi bir evde oturmak zorunda kalmanız bir yana, bu kombinizin tamamen bozulmasına dahi neden olabilecek bir sorundur.

Petek temizleme İstanbul Mevlana Mahallesinde petek temizliği firmamız tarafından verilen, basit ve zahmetsiz bir işlemdir. Normal şartlarda yaklaşık 1 saat kadar sürer. Eğer kalorifer peteklerinizi daha önce hiç temizletmediyseniz bu süre 2 – 4 saat arasında sürebilir. Öncelikle peteğin içindeki pis su tamamen boşaltılır. Peteğin içinde yalnızca, peteğin dibine çökmüş olan tortu kalır. Ardından peteğin içine çözücü kimyasal basılır ve tortunun dağılması beklenir. Daha sonra peteğe, petek temizleme makinası bağlanarak, tazyikli su basılır ve kimyasalla birlikte tortunun peteğin içinde tamamen çözülmesi sağlanır. Bu işlemler sonrası petekleriniz maksimum verimliliğe ulaşacaktır.