Günümüzde kalorifer sistemlerinin çoğunluğunun doğalgazla çalışması ve tamamen dış kaynaklı bir enerji olması tasarruflu ve konforlu ısınmanın gerekliliğini ortaya koyuyor. Binaların yalıtım kapasitesinin yansıra en önemli faktörlerden birisi de peteklerin temizliği.

Peki Peteklerin Temizliği Nasıl Yapılır?

Peteklerin temizlenmesi kullanıcıların kendisinin yapamayacağı uzman desteğine ihtiyaç duyulan bir iştir. Petek temizliği yapılacak yerde özel bir hazırlık yapılması gerekmez. Hizmeti almak isteyenlerin peteklerin ulaşılabilir durumda olmasını sağlaması yeterlidir. Ayrıca banyodaki klozetin ve banyodaki peteğin kullanılacağı unutulmamalıdır. Uzman ekipler özel cihazlar kullanarak kapalı devre dolaşım sistemini uygun olan bir petek üzerinden açarlar. Cihaza sistem bağlandıktan sonra cihaz içinden geçen ısı iletim akışkanına çeşitli manevralar yaptırır. Sıvıyı iki yönde de çeşitli akış hızlarında akıtır.  Sıvıya çeşitli ısınma seviyelerinde özel kimyasal karıştırarak peteklerin içinde ve sistem borularında oluşan tortuyu çözdürür. Daha sonra sıvı borular yardımıyla kanalizasyona tahliye edilir. Suyla birlikte antifriz vb. gibi kimyasallar yeniden sisteme temiz şekilde doldurulur. Böylece sistem ilk günkü gibi kirlerinden arınmış bir vaziyette konforlu ısınmayı tekrar sağlar. Bazı peteklerde sistemden kaynaklanan sorunlardan dolayı akış hızı yavaşlamış ve biriken tortularla akış tamamen kesilmiş ya da yeterli ısınmayı sağlayamayacak şekilde yavaşlamış olabilir. Sistemde bulunan tortu kombinin içerisinde bulunan devir daim pompasının da zorlanmasına yol açar. Böylesi durumlarda da peteklerin temizliğini yaptırmak gerekir.

Petek Temizliğinde Uzmanlık Önemli

Petek temizliğinde sadece cihaz tek başına istenen performansa ulaşmasına yardım etmez. Temizlik yapılsa bile bazı durumlarda peteklerin açılmadığı istenen sonuca ulaşılamadığı görülür. Çünkü cihazda kullanılan kimyasallar, sistem temizliğinde oluşturulması gereken basınç, kullanılan cihazın kalitesi ve uzman ekibin tecrübesi oldukça önemlidir.

Hem Konfor Hem Sağlık

Yazın kalorifer peteklerinin kullanılmadığı durumlarda tortu oluşumu hızlanır aynı zamanda sistemde bakteri oluşumları da gözlenebilir. Sistemde küçük kaçaklar varsa koku ve hastalık mikrobu oluşumuna davetiye çıkarabilir. Dolayısıyla kış mevsimi geldiğinde peteklerin temizlik ile ilgili bakımlarını yaptırmak iyi olacaktır. Özellikle büyükşehirlerde petek temizleme hizmetini veren uzman ekipler mevcuttur. Bu ekiplerden petek temizleme hizmeti yardımı alınabilmektedir.