Kombi nedir

Kat kaloriferi işlevi gören ısıtıcı özelliğiyle su ısıtma işlevini birlikte yapan cihaza kombi diyoruz.

Kombi özellikleri nelerdir

Modern  teknolojiyle birlikte farklı çeşitleri üretilen kombiler; doğalgaz, lpg tüpü ve fueloil gibi farklı yakıt türleri ve elektrikle çalışabilmektedir. Çevreye duyarlı oluşuyla doğalgaz ile çalışan kombilerle elektrikle çalışan kombiler en çok tercih edilen kombi türüdür. Kombiler farklı yakıt türlerini kullanabilme potansiyeline de sahiptir. Doğalgaz ile çalışan bir kombi elektrikle çalışan bir kombiye de dönüşebilir. Gerekli tesisat dönüşümü yapıldığında aynı şekilde çalışmasını sürdürür.

Kombi Tipleri

Kombilerin hermetik tip (halk arasında bacasız olarak tabir edilir), bacalı tip ve yoğuşmalı tip olmak üzere 3 farklı çeşidi vardır:

Hermetik kombiler, bir bacaya bağlanmak zorunda olmayan kombilerdir. Bir fan yardımıyla ihtiyaç duyduğu havayı bağlı olduğu borudan alır, kullandığı ve atması gereken kirli havayı da aynı şekilde boru yardımıyla dışarı gönderir. Hermetik kombiler dış ortama borularla bağlıdır.

Bacalı kombiler; ortamın havasını kullanıp dışarıya karbondioksit gazı verdiği için mutlaka bir bacaya bağlanmak zorunda olan kombilerdir. Bu tip kombilerde çok iyi bir baca bağlantısı olmak zorundadır. Bu nedenle baca bağlantılarının işini bilen uzman kişilerce yapılması ve bacanın sızdırmazlığı ihmal edilmeksizin düzenli periyotlarla kontrol edilmelidir.

Yoğuşmalı kombiler; cihaz içinde oluşan su buharının yoğuşması sonucu açığa çıkan ısıyı kullanır. Bu nedenle en verimli kombi türüdür.

Kombi alırken ihtiyacınıza en uygun kombinin hangisi olduğunu belirlemek önemlidir. Aldığınız kombinin verimli çalışması, uzun ömürlü olması ve bütün bir yıl boyunca sorunsuz çalışması için kombi bakımının düzenli periyotlarla yapılması gereklidir. Kombiyle ilgili her türlü soru ve sorun için firmamız hizmetinizdedir. Kombi alırken, kullanırken ve kombi arızalarında firmamız kombi bakım ve onarım servisi olarak bulunduğunuz yerde hizmet vermektedir. En az yılda 1 kez, mümkünse 6 ayda bir yaptıracağınız kombi bakımı sayesinde kombiniz daha uzun süreler arızalanmadan çalışacak, verimi artacaktır. Kombi bakımı sırasında; kombinin genel temizliği yapılır, gaz ve basınç ayarı kontrol edilir, çalışma fonksiyonları kontrol edilir, brülör, fan ve filtre temizliği yapılır, genel kombi tesisat kontrolü yapılır ve kombiniz tertemiz bir şekilde tüm ayarları olması gerektiği şekilde size teslim edilir.