Kombi; sıcak su ve ısınma ihtiyacımızı sağlayan en kullanışlı ısınma sistemidir. Özellikle kış aylarında ev ve iş yerlerinizde istediğiniz bölümü kolaylıkla ısıtmanızı sağlar. Çetin geçen soğuk aylarda kesintisiz sıcak su elde eder, istediğiniz zaman rahatça kullanabilirsiniz.

Yaşam alanlarınız için kombi seçerken ve kullanırken dikkat etmeniz gerekir. Kombi nasıl kullanılır, ömrü nedir, nasıl tasarruf edilebilir konusunda bilgi sahibi olmanız, güvenliğiniz ve ideal kullanımınız için çok önemlidir. Öncelikle kombi seçerken ev ya da iş yerinizin büyüklüğüne göre en ideal olanı hakkında bilgi almanız gerekir. Size en iyi verimi sağlayacak kombi seçmenizde fayda vardır. Özellikle de TSE belgesi olan ürünleri seçmeye dikkat etmelisiniz. Belgesi olanları gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Tercihlerinize göre 4 farklı çeşidi mevcuttur:

·       Bacalı kombiler

·       Hermetik kombiler

·       Baca fanlı (yarı hermetik) kombiler

·       Yoğuşmalı kombiler

 

Bu kombi çeşitleri içerisinde en verimlisi yoğuşmalı kombilerdir. Çalışma biçimi olarak diğerleriyle aynı olmasına rağmen farkı, atmosfere atılan su buharının sıcaklığının da ısıtma için kullanmasıdır. Bu da yüksek enerji tasarrufu sağlayarak yakıt ihtiyacını azaltır. Çevreye daha az zarar vermesi nedeniyle çevre dostu olarak kullanımı ile en çok tercih edilen çeşitlerden biridir.

Kombi nasıl kullanılır sorusu aslında oldukça basittir. Öncelikle kombinizi yetkili servisin eksiksiz kurduğuna dikkat etmelisiniz. Size gereken bilgileri vermeli ve aklınızda soru işareti kalmamalıdır. Kombinizi gün içerisinde sık sık açıp kapatmak oldukça sakıncalıdır. Isınma ve soğuma sürekli gerçekleşirse kombiniz zarar görebilir. Bu nedenle örneğin gece yatarken en düşük seviyede çalıştırabilirsiniz.

Bir kombinin ömrü uluslararası standartlara göre 15 yıl olarak belirlenmiştir. Bu ömrü azaltmak ya da uzatmak bakım ve kullanım şekline göre değişiklik gösterir. Kombinizde arıza oluşumunu beklememek gerekir. Baca ve kombi peteklerini düzenli olarak temizletmek kombi ömrü için oldukça önemlidir. Performansın azalmasını engeller. Yakıt tasarrufu sağlayarak bütçenize katkı sağlar. Her yıl kış mevsimine girmeden önce yetkili servis çağırılarak; filtrelerin ve pislik tutucuların temizlenmesi, bacalı ürün ise ek olarak baca kontrolü ve temizliği yapması gerekir.