Her şeyden önce kendiniz peteklerin temizliği yapılabilmesi için ortalamanın üzerinde bir bakım onarım teminat becerisine sahip olduğunuzdan emin olunuz. Salon petekleri gibi petekler en az iki kişinin yardımıyla taşınabileceği için size yardım edebilecek bir kişi daha olmalıdır. Eğer sağlam bir kendi işini kendisi yapma meraklısı iseniz bu yazıda yapmanız gerekenler anlatılacaktır.

Kalorifer peteğini açtığınızda neyle karşılaşırsınız?

Kalorifer peteklerini açtığınız takdirde içerisinden siyaha yakın renkte bir sıvı bulunmaktadır. Normalde içerisine temiz su konulmuş olan petek içinde korozyonla birlikte sıvıya tortu karışmış durumdadır. Peteği açtığınızda içinden sıvı akmasına karşı hazırlıklı olunmalıdır.

Peteklerin temizlenmesi kullanacağımız kimyasalın kalitesi ile de ilgilidir. Her çeşit ürün aynı kalitede değildir. 1-2 litre kimyasal yeterli olacaktır. İyi bir araştırma sonucu uygun kimyasalı satın alınmalıdır. Banyo peteğinin alt vanası yere yakınsa burayı açarak boşaltma işlemine geçilir.  Pis su boşaldıktan sonra bir iki defa daha su ekleyip pis su değiştirilir. Esas temizleme işlemi bu aşamadan sonra başlayacaktır.  Petekleri boşalttıktan sonra dönüş hattındaki kombi filtresi çıkarılır. Petek içine kimyasal boşaltılır. Filtre takılmadan sistem kapatılır içeriye 1.5 bar civarında sıvı basılır. Kombi 50 derecede yarım saat çalıştırılır. Ancak bu sürede sürekli kombi barometresine bakmalısınız kimyasalla birlikte çözülen maddenin hacmi genişleyeceğinden basınç anormal derecelere gelebilmektedir. Dikkat edilmezse kombiye zarar verebilir sistemin zayıf noktaları patlayabilmektedir. Basınç eğer 2 bar üzerine çıkmaya başlarsa tahliye vanasından su alınarak basıncın işlem boyunca 2 barda seyretmesi sağlanır.Bu aşamadan sonra çözülen madde tamamen peteklerden arındırılmalıdır. Arındırılmadığı takdirde kombi parçalarına zarar vermektedir. Daha sık filtre tıkanmalarına sebep olmaktadır.

Banyo peteğinin vanası tekrar açılarak sıvı tahliye edilecektir. Basıncı dengelemek için odalardaki peteklerin hava alma vanaları açılıp beklenmelidir. Daha sonra bir başkasının yardımıyla odalardaki petekler sökülüp banyoda tam boşaltma işlemi yapılmalıdır. Bütün petekler temizlendikten sonra tekrar kurulum yapılarak petek vanalarında kaçak olup olmadığı kontrol edilir. Sistem havası alınır. Basınç kontrol edilir. Birkaç gün sonra filtre tekrar kontrol edilmelidir.