Kışın gelmesiyle evlerimizde kombiler yeniden yanmaya başladı. Birçoklarımızın bu dönemlerde dillendirdiği şikâyet ise hep aynı; “kalorifer peteklerimiz yeterince ısınmıyor”. Aslında bu hiçbir suretle yaşamamamız gereken bir problem fakat maalesef ülkemizde halen doğalgaz ısınma kültürü tam olarak oturmuş değil. Eski merkezi sistemlerden kalma alışkanlıklarımızla, kombimizi açık tuttuğumuzu müddetçe, kalorifer peteklerimizden performans alabileceğimizi düşünüyoruz. Oysa, düzenli olarak kalorifer peteği temizliği yaptırmadığımız sürece, kalorifer peteklerimizin tam performansında çalışması mümkün değil. Üstelik düzenli temizlenmeyen petekler, kombimizde de çok ciddi hasarlara yol açabilecek sorunlar yaratma potansiyeline sahip. Bu nedenle kalorifer peteklerinin ideal olarak yılda iki kez, asgaride ise yılda bir kez mutlaka kapsamlı ve derinlemesine temizlenmeleri gerekiyor.

 

                                   

 

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

“Peteklerin temizliği nasıl yapılır?” sorusuna yanıt aramadan önce peteklerimizin neden temizlenmesi gerektiğine açıklık getirmemiz gerekiyor. Kombili evlerde doğalgaz ile ısınma, kombinin şebeke suyunu ısıtarak, kalorifer peteklerine basmasıyla sağlanıyor. Aynı eski merkezi sistemlerde olduğu gibi, kalorifer peteklerine basılan yüksek sıcaklıktı su, petekleri ısıtıyor ve bu şekilde ısı peteklerin konumlandığı noktalardan tüm evimize yayılıyor. Peteklerde performans düşüklüğünün nedeni ise, peteklerde biriken kirli su. Evdeki su tesisatında dolaşımda olan su, hem içindeki kireç, hem de borularda mevcut kirlerin hepsini içinde barındırıyor. Buna ek olarak peteklerin içinde biriken tozla da birleşince, bu su adeta bir balçık halini alıyor. Kışın kombiler kapanıp, peteklerin içindeki su soğuyunca ise bu birikinti, peteğin dibine çökerek donuyor ve peteği tıkıyor. Yaz boyu iyice sertleşen bu tıkanık kısımlar, kış mevsiminde kombilerimiz tekrar yanıp, peteklerimize su basıldığında soğuk kalıyor ve ısı kaybına neden oluyor.

 

                                    

 

Petek temizleme İstanbul ili Anadolu yakası, Maltepe ilçesi sınırları içinde kalan İdealtepe Mahallesinde petek temizliği, firmamız tarafından profesyonelce veriliyor. Öncelikle tıkanmış kısımdaki kütleyi çözdürmek için, peteklerinize kimyasal basılıyor. Bu kimyasal petekleriniz içinde, kütle tamamen ayrışana kadar bekletiliyor. Ardından petek temizleme makinesiyle, petek içindeki su yüksek tazyikle çalkalanıyor ve partiküllerin petekten tahliyesi sağlanıyor. İşlem esnasında teknolojinin son ürünü olan ekipmanlar ve yalnızca piyasada adı bilinen kimyasallar kullanılıyor.