Havaların soğumaya başladığı ve kışa yaklaştığımız zamanlarda evlerin ve işyerlerinin en önemli meselelerinden biridir az masraflı ısınma problemi. Isınma demek para demek. Dolayısıyla doğalgaz faturalarını ve elektrik faturalarını azaltmanın en önemli yoludur petek temizleme.  

Petek Temizliği Neden Yapılır?

Evimiz ya da işyerimiz Kombiden peteklere borular aracılığıyla iletilen su ile ısıtılır. Bu iletim sırasında borularda ve kalorifer peteklerinde suyun içindeki maddelerden dolayı zamanla tortular ve balçıklaşmalar meydana gelmektedir. Zamanla bu maddeler sebebiyle peteklerin alt kısımları soğuk üst kısımları sıcak olmakta ve ısı kaybı yaşanmaktadır. Kalorifer peteklerinden kombiye yakın olanlar daha sıcak, kombiden uzakta olan peteklerin sıcaklığı gittikçe azalmakta ve hatta boruların gittiği en son petekler bazen hiç ısınmamaktadır. Bu yüzden evimiz veya işyerimizi daha iyi ısıtmak için ya kombinin sıcaklık değerini arttırarak bu problemi çözmeye çalışıyoruz ya da kombimizi gereğinden fazla çalıştırarak. Bu yüzden hem doğalgaz faturamız hem de elektrik faturamız artmakta.  İşte bunun için çok önemlidir kalorifer peteği temizliği.

Peteklerin temizliği nasıl yapılır sorusuna gelince; Peteklerin temizliği ve boruların temizliği öyle sanıldığı gibi kolay bir iş değildir. Mutlaka profesyoneller tarafından modern makinelerle ve dikkatlice yapılması gereken  bir iştir. Kalorifer petekleri ve boruların içine atılan kimyasal maddeler  belirli bir zaman bekletildikten sonra dışarı atılmalıdır. Eğer atılmazsa bu maddeler peteğe ve kalorifer tesisatına kalıcı zararlar verebilmektedir. Sonra koruyucu madde kullanılarak borularda ve peteklerde oluşabilecek tortuların ve balçıkların oluşması yavaşlatılır.  Böylece peteklerde ve borularda dolaşacak sıcak suyun verimliliği azalmayacak ısı kaybı da engellenmiş olacaktır. Uzmanlar ısı verimliliği için yılda bir kere  kalorifer peteği ve borularının temizliğinin yapılmasını tavsiye etmektedir.

Modern makinelerle ve kimyasal yollarla yapılan bu temizliği firmamızın profesyonel çalışanları titizlikle bu işi yapmaktadır. İstanbul’ da yaygın olarak çalışan firmamızın bu hizmetleri profesyonelce verdiği mahallelerden birisi de  Gülsuyu Mahallesi petek temizliği. Evlere ve işyerlerine modern ekipmanları ve profesyonel çalışanları ile hizmetleri en iyi şekilde veren firmamızı,  kış gelmeden arayarak kalorifer peteklerinizi ve kalorifer borularınızı temizletebilirsiniz.