Kış hızla yaklaşıyor. Yakında soğuklar başlayacak. Tüm yaz boyunca çalıştırmadığımız kombilerimizin ve kullanmadığımız kalorifer peteklerimizin bakımını yaptırmak için çok az zamanımız kaldı. Yaz boyunca çalışmayan bir ısıtma sistemi, kışın hiçbir bakım yapılmaksızın çalıştırılırsa bir takım sorunlar yaşanılması kaçınılmaz. Bu sorunların en başında ise ısı kaybı ve yetersiz ısıtma geliyor. Özellikle kalorifer peteklerinizi bugüne kadar hiç kalorifer peteği temizliği yapılmadıysa, çok daha büyük bir problemle karşı karşıyasınız demektir. Kış boyunca oluşan su sirkülasyonuyla, kalorifer petekleri içinde kir, pas, çamur ve kireç birikir. Tüm sistemde dolaşan bu kirli su, hem kaloriferlerinizi tıkar, hem de kombinizin tesisat borularına zarar verir. Kirli peteklerin neden olduğu sorunlar, nihayetinde kombinizin de bozulmasına neden olacaktır.

Bir kalorifer peteğinin temizlenmesi gerektiğini anlamanın en kolay yolu, kombi sistemini çalıştırdıktan sonra peteklerin ısısını kontrol etmektir. Eğer kombi çalıştıktan sonra petekleriniz kısmen ısınıyor, bir bölümü soğuk kalıyorsa, soğuk kalan bölümde tortu oluşmuş demektir. Bu gibi durumlarda, kombinin havasını almak gibi geçici müdahaleler kesinlikle çözüm değildir. Her ne kadar havası alınan petek tamamen ısınacak olsa da, bu kombinizin kullandığı doğalgazın sağlayacağı azami ısı değildir. Diğer bir deyişle, ay sonunda doğalgaz faturanızda gördüğünüz rakam, kombinizden aldığınız randımanın çok üzerindedir. Hayli pahalı olan doğalgaz fiyatları göz önünde bulundurulduğunda, her kış başında petek temizliği yaptırmak sizlere ciddi anlamda bir tasarruf sağlayacak ve kışı sıcak geçirmenizi sağlayacaktır. Petek temizliği İstanbul ili Göztepe mahallesin petek temizliği firmamız tarafından profesyonel bir yaklaşımla ve uzman bir ekiple sunulmaktadır.

Kombinizden ve ısıtma sisteminden tam randıman almanızı sağlayacak, kışları daha rahat geçirmenize olanak verecek olan petek temizliği özellikle bugüne dek hiç temizlenmemiş peteklerde derhal uygulanması gereken bir işlemdir. Peki, peteklerin temizliği nasıl yapılır? Peteklerin içinde biriken tortunun ve çamurun tahliyesi için öncelikle peteklerin içine kimyasal ilaç basılır. Daha sonra petek temizleme makinası aracılığıyla petek içindeki suda bulunan çamur, pas, kir ve tortu  yüksek basınçla çalkalanarak petekten tahliye edilir ve ısıtma sisteminiz kışa hazır hale getirilir.