Teknolojinin gereklerinden olan her cihaz da olduğu gibi senede en az bir kere sonbahar veya yaz aylarının başlarında kombinizi, kombi servis firmaları tarafından belgesi olan uzman ekipler tarafından 6 aylık periyodik bakımları yapılmalıdır. Periyodik bakımdan geçen kombiler, yıl boyunca en az sorun ve yüksek performans ile çalışırlar. Bakımı yapılmayan kombi daha çabuk bozulur. Bilmeniz gerekir ki, kombi garanti kapsamı; malın fabrikasından çıktığındaki üretim hatalarını kapsamaktadır. Garanti kapsamı dışında oluşan hatalar kombi tamir ücretleri konusunu karşınıza getirecektir.

Siz bakımın yaptırmış olsanız bile yinede birçok sebepten dolayı arıza yaşanabilir. Fındıklı kombi tamiri olarak öncelikle tamir işlemi için evinize gelen ekiplerin mesleki eğitimi, beceri bilgisine ve size karşı hitap şekline çok dikkat etmenizi, yetki belgesi olup olmadığına bakmanızı öneririz. Eğer yok ise cihazınıza müdahale etmesine kesinlikle izin vermeyiniz. Var diyenlerin belgesini almış olduğu kurumu arayarak kontrol ediniz. Kombi servisi verecek ve tamirinizi yapacak olan personelin müşteri ile diyaloğu iyi olmalıdır.

Kombide arıza tespitinde vereceğiniz bilgiler büyük önem taşımaktadır. Arızası tespit edildiğinde kombi hakkında servis elamanı siz kullanıcıya bilgi verecektir.

Kombileriniz arızalandığı zaman yapılması gereken bazı işlemler vardır bunları yaptığınız halde eğer hala kombiniz çalışmamışsa o zaman yapmanız gereken tek şey kombi tamiri firmasını aramaktır. Fındıklı kombi tamiri firması olarak öncelikle bizi aramadan dikkat etmeniz gereken birkaç noktayı hatırlatmak isteriz;  gaz ve elektrik akışının sağlıklı olarak geldiğinden emin olmalısınız, sigorta atmış, gaz vanası kapalı, su basınç seviyesi düşmüş olabilir. Tabii birde kombinizin kullanma kılavuzunda yer alan bilgiler ışığında kontrol sağlayabilirsiniz. Fakat kesinlikle yetkisiz müdahaleler yapmayınız.

Teknik ekibimiz en kısa sürede çağrınıza cevap verir ve adrese ulaşır. Servise gelindiğinde kombinizde çok büyük bir arıza söz konusu değilse yapılması gereken tamirin müşterinin yani sizin yanınızda ve açıklama yaparak yapılmasını sağlar bu da size daha çok kolaylık sağlaması açısından çok önemlidir. Bu şekilde içiniz rahatlar, ayrıca bu durum teknik ekibin işini kolaylaştırmış olur. Birde kombinizin garantisi süresinde olup olmadığı da tamir işlemleri için ayrıca önem taşır. Bu durumlar; bacanızın çekmemesi, tesisatınızın hatalı yapılmış olması, sigortanın atmış olması, gaz vanasının kapalı unutulması, tesisattaki su basıncının düşük olması, reset yapmayı bilmemek garanti kapsamına girmez.

Kombinin arızasının büyük ve yerinde yapılamayacak durumda olması kombinizin sizden alınıp tamir için atölyeye götürülmesi gerekliliğini ortaya çıkarır. Tamir işleminde parça değişmesi söz konusu olursa, fiyatlar arızalanan parçaya göre değişeceği için servislerin fiyat listelerinde yazan miktar dolar bazında ithal gelebilmektedir. Bu durumlarda size bilgi verilirken Türk Lirası üzerinden bilgi verilir. Sizin onayınızdan sonra parça sipariş edilir ve bozulan parçanın değiştirilmesi işlemi gerçekleştirilir.

Fındıklı kombi tamiri firması olarak bakım ve tamir hizmetinde orijinal yedek parça kullanmakta, zengin aksesuar seçenekleri ile müşteri memnuniyetini ön planda tutarak hızlı, kaliteli ve güvenli hizmetimizle siz müşterilerimize değer vermekteyiz. Unutmayınız ki, kombi konusu her firmanın ve ustanın yapacağı, profesyonel müdahale edebileceği bir konu değildir. Deneyim ve gerçek bilgi oldukça önemlidir.