Kalorifer peteği temizliği ısıtma sisteminizin sağlıklı çalışması için gerekli olan işlemlerden bir tanesi. Kimse hem yüksek doğalgaz faturaları ödeyip, hem de tam anlamıyla ısınamadığı bir kış geçirmek istemez. Fakat tıkalı kalorifer petekleri bu duruma yol açıyor. Kombide doğalgazın yanmasıyla suya karışan is, tesisat borularının içindeki maddeler, su dolaşımı esnasında kalorifer peteklerinizin içine dolar. Buna bir de peteklerin içine giren toz eklenince, kalorifer peteklerinizin içi, tam anlamıyla bir bataklığa dönen.

Zaman içinde pislik nedeniyle zift halini alan su, kalorifer peteğinin dibine çöker ve kış boyunca peteklerde birikir. Yazın gelmesiyle ısıtma sistemleri kapatılır ve peteklerin içindeki su soğur. Bu soğuma zift haline gelen tortunun donmasıyla sonuçlanır. İlkbaharı da dâhil edersek, altı ay boyunca peteğin içinde katılaşmaya devam eden zift sonunda bir kütle halini alır. Bu kütle kış gelip de ısıtma sistemleri yeniden çalıştığında, artık çözülemeyecek kadar sertleşmiştir. Eğer bu kütle temizlenmeyecek olursa, kalorifer peteklerinizin performansı düşecek ve yaşam alanınızda ısı kaybı yaşanacaktır. Bu nedenle kalorifer petekleri düzenli olarak temizlenerek, kirden, pislikten, tortu ve kütlelerden arındırılmalıdır.

“Peteklerin temizliği nasıl yapılır? Sorusuna dair ortaya atılan birçok geçersiz yöntem bulunuyor. Bunların başında ise peteklerin havasını almak geliyor. Peteklerin havasını almak, kesinlikle bu sorun için gerçek bir çözüm değildir. Petek performansını bir nebze arttıracak olmasına rağmen, ısı performansını istenilen seviyeye çıkartmayacağından, gereksiz yakıt sarfiyatı devam edecektir. Bir diğer yanlış daha doğrusu eksik uygulama ise peteklere kimyasal basmaktır. Bu tamamen yanlış bir uygulama olmamakla beraber, eksik bir uygulama olduğundan yine çözüm değildir. Doğru uygulama, peteğin boşaltılması, kimyasal basılması, daha sonra makine yardımıyla peteğin içindeki sıvının çalkalanmasıdır.

Artık kirlenmiş ve su haznesi tıkalı bir petekle, yüksek yakıt sarfiyatlarına rağmen, soğuk geçen bir kışa mecbur değilsiniz. Petek temizleme İstanbul ili, Esatpaşa mahallesinde uzman kadrosu ve profesyonel ekibiyle, firmamız tarafından verilen önleyici bir hizmettir. Esatpaşa Mahallesi sınırları içinde yaşıyorsanız, hizmetlerimizden yararlanmak, peteklerinizin bakımını ve temizliğini yaptırtmak için Esatpaşa Mahallesi petek temizliği ile temasa geçebilirsiniz.