Doğalgaz zehirlenmesi ya da bir diğer adıyla Karbonmonoksit zehirlenmesi doğalgaz, kömür vb. yakıtların yanması sonucu ya da aksine tam olarak yanamaması sonucu ortaya çıkar. Karbonmonoksit (CO) gazının ortaya çıkması sonucu zehirlenme durumu ise çok zor anlaşılabilen bir durumdur. Çünkü Karbonmonoksit rengi, kokusu ve herhangi bir ayırt edici özelliği olmaması sebebiyle sızıntı anında anlaşılamayan bir gazdır. Günümüzde çoğunluğu oluşturan, ısınmak için doğalgaz kullanılan evlerde ve az sayıda da olsa özellikle kırsal kesimde soba kullanılan evlerde bacaların tıkanık veya uygun bağlantılı olmaması sebebiyle sıklıkla karbon monoksit zehirlemesi görülmektedir. Bunlara ek olarak lodoslu havalarda geceleri sobanın yanar konumda bırakılması da eklenince maalesef ölüm oranları yükseliyor.

Peki doğalgaz zehirlenmesine neden olan başlıca sebepler ve etkileri nelerdir? Başlıca sebeplerden bir tanesi doğalgazın bağlı olduğu bacaların iyi temizlenmemesi ve baca bakımının yapılmamasıdır. Bir diğer sebep ise baca başlığının olmaması sebebiyle geri tepmenin yaşanmasıdır. Doğru kombi kullanımı kadar baca temizliği, baca sensörü ve baca başlığı da zehirlenmelerin önüne geçebilmek için büyük önem arz ediyor. Burada doğalgazın diğer gazlar kadar baca kirliliğine neden olmaması büyük avantaj ancak bacanın dış etkenlerle görevini yapamaz hale gelmesi zehirlenmelerde oldukça büyük rol oynuyor. Gerekli bakım yapılmazsa bacada oluşan yoğuşma sonucu baca tahrip olmakta ve bu da tıkanmaya yol açmakta. Bu açıdan mutlaka ve mutlak yılda bir kez bacanızın temizlik ve bakımını uzman teknik servislerinize yaptırın.

Peki, bütün önlemleri almanıza rağmen yaşanan bir zehirlenme durumunda bu zehirlenmenin belirtilerini nasıl anlayacağız? Öncelikle kombi doğalgaz zehirlenmelerinde gazın sızdığını anlamanız çok zor çünkü karbon monoksit renksiz ve kokusuz bir gazdır. Ancak vücuttaki başlıca belirtileri baş dönmesi ve baş ağrısı ile yorgunluk hissiyatıdır. Mide bulantısı ve nefes darlığı da belirtiler arasındadır. Biraz daha ileri düzey yani ağır zehirlenmede ise kusma, unutkanlık ve bilinç kaybı gibi ağır sonuçlar meydana gelebilir. Bunun dışında nefes daralması ve hatta solunumun durması sonucu ölüm bile meydana gelebilir. Bu zehirlenme halinde derhal ortam havalandırılarak veya zehirlenen kişi açık havaya çıkarılarak zehirli gaz ile temasını kesmek gerekir. Bunun dışında derhal 112 Acil aranarak gerekli müdahaleleri sağlık ekiplerine bırakmak gerekir.