Kış mevsimi çoğu kişi için yüksek doğalgaz faturaları anlamanı gelebilir. Mevsim öncesi belli hazırlıklar yaparak önemli tasarruflar sağlayabilirsiniz.İşte sizlere doğalgaz tasarrufu sağlamak için 10 Altın öneri; 1. 1.Binaya ısı yalıtımı yaptırmak

Binaya ısı yalıtımı yaptırmak doğalgaz tasarrufunda en etkili ve uzun vadede kar getiren bir yöntemdir. Binaya yaptırılan ısı yalıtımı ısı kaybınızı önler ve iklim şartlarına bağlı olarak %40 - %60 oranına tasarruf sağlar.

2. Oda termostatı kullanmak

Oda içerisindeki ısıyı ölçen ve derecesine göre kombiyi otomatik olarak ayarlayan termostat, doğalgaz kullanımında etkili bir yöntemdir. İdeal oda sıcaklığı termostat ayarı 19 derecedir. Her 1 derecelik fark yakıt tüketiminde %6 oranında tasarruf sağlar.

3. Pencerelerde PVC doğrama ve çift cam kullanmak

Pencerelerde kullanılacak PVC doğrama ve çift cam yakıt tüketiminde %15 tasarruf sağlar.

4. Peteklerin üstünü kapatmamak

Peteklerin önünü ve üstünü kapatmak sıklıkla yapılan hatalardan biridir. Peteklerin önünü ve üzerini koltuk, çamaşır, eşya ve mobilyalarla kapatılmamalıdır.

5. Havalandırma menfezlerini kapatmamak

Doğalgazın eksik yanması önlemek ve tam verimli yanma sağlanabilmesi için, yakıcı cihazın bulunduğu yerlerde bulunan havalandırma menfezleri kesinlikle kapatılmamalıdır. Bu da önemli ölçüde tasarruf etmenizi sağlar.

6. Sıcak su ayarlarını yapmak

Doğalgaz tasarrufu sağlamak için kombinizin sıcak su ayarını 40 – 42 dereceye ayarlayınız.

7. Vana ayarlarını yapmak

Termostatik vanalar kullanarak her odayı kullanım amacına uygun sıcaklıkta tutmak önemli ölçüde tasarruf sağlar. Kullanılmayan odaların vanaları mutlaka kapatılmalı

8. Tasarruflu kombi kullanımı ve kombi bakımlarını ihmal etmemek

Kombi seçiminde en tasarruflu kombi seçimini yapmak büyük oranda size avantaj sağlayacaktır.  Kombinizin yıllık bakımını yaptırmayı ihmal etmeyiniz. Bu size verimli çalışan kombi sayesinde tasarruf sağlarken, kombinizin ömrünü de uzatması bakımından yarar sağlayacaktır.

9. Peteklerinizin bakımı ve temizliğini yaptırmak

Peteklerin periyodik olarak bakım ve temizliğini yaptırarak tam ve verimli bir ısıtma sağlanarak fazladan yakıt tüketiminin önüne geçerek tasarruf sağlayabilirsiniz.

10. Baca bakımı ve temizliği yaptırmak

Bacalı ısıtma cihazı kullanan tüketiciler mutlaka yılda en az bir kez baca bakımı ve temizliği yaptırmalıdır. Bakımı ve temizliği yapılan baca, cihazınızın yanma verimini artırarak tasarruf sağlarken, aynı zamanda olası baca gazı zehirlemelerinin de önüne geçmenizi sağlar. 

Firmamızı arayarak uzmanlarımızdan tasarruflu kombi tavsiyesi isteyebilir, kombiler ve fiyatları hakkında da bilgi alabilirsiniz.