Kış yavaş yavaş kendini hissettirmeye başladığı Eylül ve Ekim aylarında doğalgaz faturasının yükünü daha şimdiden omuzlarınızda hissetmeye başlarsınız. Bu yükü hafifletmek ve daha az para ödeyerek ısınmak için tasarruf yöntemleri arayan vatandaşlar çareyi kombiyi kısıkta tutarak yakıt tasarrufu sağlamakta buluyor. Ancak bu şekilde üşüyerek kışı geçirmek hem evdekilere hem de bütçenize oldukça zararlıdır. Yakıt tasarrufu ve ideal kombi kullanımı için uzmanların tavsiyesini dinleyenler ise kışı hem daha az maliyetli dem de daha sıcak geçiriyor.

Peki nedir bu tasarruflu kombi kullanımı tavsiyeleri? Öncelikle yakıt tasarrufunda ilk etken evinizin yalıtımlı olması faktörüdür. Isı yalıtımlı ev ile izolasyonu olmayan bir evi kıyasladığınızda neredeyse yarı yarıya fark olduğunu göreceksiniz. Bunun haricinde özellikle çocuklu ailelerin yaptığı en büyük hata ise evde kullanılmayan odaların peteklerinin kapatılmasıdır. Bu yöntem eğer oda hiç kullanılmıyorsa ve odanın kapısı hiç açılmıyorsa işe yarar ancak aksi takdirde ısı alışverişi sebebiyle evin ısısı düşer ve kombi daha çok çalışmak zorunda kalır. Kombilerinizin bakımlı olması da en az yüzde 10-15’lik bir tasarruf sağlar. Ancak bakım yapacak ekip mümkünse kombinizin yetkili servisi olsun.  Peteklerin önü ve üstü açık olmalıdır. Perdelerin peteğin üstüne gelmesi ve mobilyaların peteğin önünü kapatması ısının yayılmasını önler. Peteklerin arka kısmına yakıt tasarrufu sağlayan levhalardan koymak da ufak da olsa bir tasarruf sağlar.

Ayrıca oda termostatı veya termostatik vana kullanımı da en az yüzde 8-10 oranında yakıt sarfiyatını önler. Ancak ikisini aynı anda kullanmanız söz konusu değildir. Yapılan bir diğer hata da su ısıtma işlemini kombiden değil musluktan ayarlamaktır. Ücretini ödeyerek ısıttığınız suyu tekrar ücret ödeyerek soğuttuğunuz için yakıt tasarrufu sağlanamamaktadır. Bu yüzden istediğiniz ayardaki suyu kombiden ayarlayarak sıcak su kullanımını yapınız. Bunların haricinde kullanılan kombi tipi de tasarruf için etkilidir. Yoğuşmalı kombiler diğer kombilere göre en tasarruflu kombi olarak bir adım daha öndedir. Yoğuşmalı kombiler dışarıdan alınan oksijenin yakılması sonucu ortaya çıkan atık gazın içindeki su buharını yoğuşma yoluyla tekrar kullandığı için diğer kombilere göre bütçe dostudur.