Kış aylarına girdiğimizde en çok araştırdığımız konulardan biri de doğalgaz faturaları olmaktadır. Özellikle kabaran faturalardan kurtulmak için bir takım önlemler almanız gerekmektedir. Bunların başında ev yalıtımınızı yaparak başlayabilirsiniz. Pencereleriniz ahşap ise değiştirip çift cam ya da çift pencere kullanmalısınız. Böylelikle evinizdeki ısıyı ziyan olmadan kullanabilecek ve tasarruf yapabileceksiniz.

 Daha sonra en tasarruflu kombi seçme çalışmasıyla başlayabilirsiniz. Kombi almadan önce biraz ön araştırma yaparsanız sizin için iyi olacaktır. Öncelikle binanıza uygun hermetik ya da bacalı kombi almalısınız. Yoğuşmalı kombi A sınıfı kombidir. Yanma sonucu oluşan su buharı sisteme geri döner ve faturanızda daha fazla tasarruf etmenizi sağlar. tasarruflu kombi seçiminde hem dayanıklılık hem de bütçeniz çok önemlidir. Özellikle kış aylarının sert geçtiği İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde oturuyorsanız tercihinizi dikkatli kullanmalısınız. kombiler ve fiyatları özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Bunun için evinizin metrekaresi, oturduğunuz şehir de önem arz etmektedir. Kombi markasından çok size uygun ve doğru sistemle çalışan kombi seçmelisiniz. Eğer çalışan bir aileyseniz ve gündüzleri evde kimse yoksa eviniz de yalıtımlıysa, gündüz kombinizi uyutma moduna alabilir, gece de istediğiniz sıcaklığa uygun bir şekilde ayarlayabilirsiniz. Fakat kombinizi kapatmayın sadece uyutma moduna alıp daha düşük derecede çalıştırın. Ayrıca kombinize yılda bir kez de olsa bakım yaptırın.

en tasarruflu kombi seçerken sadece kendinizi değil evinizi de düşünmelisiniz. Evinizin metrekaresini 150 ile çarpın. Çıkan sonuç kombinizin kcal/h değerinden büyük olmalıdır. Kombiler ve fiyatları karşılaştırması yaparken markası çok da önemli değildir. Kombinin teknik özellikleri, boyutları, işletme özelliklerini (yakıt, elektrik, su) de dikkate alarak tercih yapmalısınız. Ayrıca dijital özellikli kombilerin kullanımı sizin için daha avantajlıdır. Kombi seçerken hizmet ve servis ağını da dikkate almalısınız. Kombiniz garanti kapsamındaysa ülke çapında ulaşım ağı geniş olan markaları seçebilirsiniz.

Oda termostatı kullanın. Böylece kombinizi sürekli çalıştırarak ısı sarfiyatını önlemiş olursunuz. İstediğiniz odalarda istediğiniz sıcaklıklar belirleyerek kullanabilirsiniz. Ayrıca termostatik vana kullanarak peteklerinizin ısısını yükseltebilirsiniz. Peteklerinizin üstünü kapatmayınız. Kışın çamaşır kurutmak hanımlar için ayrı bir derttir. Fakat peteklerin üzerinde çamaşır kurutmak da yakıt israfına yol açar. Eğer evinizde tül ve perdeleriniz uzunsa peteklerin önünü kapatabilir. Bunun içinde peteği kapatmayacak kısa perdeler kullanmalısınız.